KZ Emaus
czcionka: Aa Aa Aa Aa Aa

Wiadomości: Wietnam: 312 nowych chrześcijańskich wspólnot

"Przed moim narodzeniem, nigdy nie było w mojej wiosce żadnych chrześcijan", opowiada Chinh* podczas odwiedzin naszego pracownika. Chinh - ojciec szóstki dzieci jest nauczycielem, w utworzonej przez Open Doors, Galilejskiej Szkole Biblijnej. W ukryciu uczą się w niej chrześcijanie z plemiennych obszarów północnej i centralnej wyżyny Wietnamu.

Cud otwiera drogę Ewangelii
Obecnie, ten 51-letni mężczyzna, przygotowuje się właśnie do ordynacji na pastora. Jest on jednym z 1672 studentów Szkoły Biblijnej, którzy do końca 2012 roku zostali przeszkoleni do służby duszpasterskiej. Absolwenci założyli wspólnie do tej pory 312 nowych kościołów w kraju zdominowanym przez buddyzm i rządzonym zasadami komunizmu. Jeszcze zanim rząd wydał w styczniu rozporządzenie, tzw. Dekret 92, dotyczący zgromadzania się wyznawców danej religii (jak donosi Open Doors), już wtedy, przede wszystkim etniczne mniejszości cierpiały z powodu masowego ucisku. Dotykało to także wielu chrześcijan. Starsi wioski, przywódcy religijni oraz lokalne władze sieją silną nieufność wobec chrześcijaństwa. "Dla ludzi z mojej wioski chrześcijaństwo to amerykańska religia", mówi Chinh. "To zmieniło się, gdy moja mama była ze mną w ciąży i moje życie w jej łonie było zagrożone. Wtedy do naszej wioski przybył pewien chrześcijanin i modlił się za mnie. Mój tata obiecał pójść za Jezusem, gdy urodzę się zdrowo. I tak się stało. Wielu mieszkańców wioski przestało dzięki temu odrzucać chrześcijańską wiarę".

...a Słowo Pana rozprzestrzeniało się
"Dziś nie nauczamy już tylko mężczyzn, lecz często całe rodziny. Tak rozprzestrzenia się wiara, pomimo trudności, wiele osób nie potrafi nawet czytać, pochodzą też często z bardzo odległych terenów". Chinh założył kościół w swojej wiosce. Władze grożą mu za to więzieniem, jeśli nie przestanie organizować zgromadzeń w swoim domu. Chinh nie dał się jednak zastraszyć. Na nabożeństwa uczęszcza już 725 wierzących, 200 z nich przyjęło właśnie chrzest.

* Imię zostało zmienione ze względów bezpieczeństwa

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Wietnamu
- Dziękujmy Bogu za Galilejską Szkołę Biblijną. Módlmy się o wszystkie nauczycielki i nauczycieli.
- Klasa Chinha potrzebuje technicznego wyposażenia, módlmy się o to.
- Módlmy się, aby Ewangelia dotarła również do życia politycznego i odmieniła je.

Link do źródła: Wietnam: 312 nowych chrześcijańskich wspólnot
Materiały w dziale WIADOMOŚCI publikowane są za zgodą autorów.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2003 - 2020 emaus.zgora.pl
online: 1 • dzisiaj: 9 • wszystkich: 2833016